Home · probemy rodzinne · Korzystanie z terapii par

Korzystanie z terapii par

Określenie terapia partnerska przywodzi na myśl komplikacje w małżeństwie. Wydaje się jednak, że klientami terapeutów są nie tylko małżeństwa. Oczywistym jest, że wśród klientów dominują pary po ślubie. Przyczyn może być kilka. Przede wszystkim z małżeństwem wiąże się mnóstwo zobowiązań i, co za tym idzie, dużo stresu. Stres to generator kłótni i napięć, które czasem trudno rozwiązać bez porady z zewnątrz.

Do gabinetu specjalisty przychodzą nie raz pary małżeńskie , którzy są ze sobą od lat. Wraz z upływem czasu opadają emocje i znika zamiłowanie. Ciężko o podtrzymania ognia w sypialni czy innych życiowych sytuacji. Małżeństwa często też mają dzieci, które również mogą być źródłem problemów. Kłopoty piętrzą się, jeśli jeden rodzic staje po stronie pociechy, a para nie potrafi opracować jednakiej taktyki w wychowaniu pociechy. Tu warto zaznaczyć, że jak zaznaczono wcześniej, do gabinetu terapeuty przychodzą nie tylko małżonkowie. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na wspólne życie w nieoficjalnym związku. Jednak po kilku latach nawet takie związki przeżywają kryzysy. W końcu czas zmienia naprawdę dużo, a pokus nie brakuje.

Dodatkowo w takich parach jednej osobie może brakować pewności. Zwłaszcza kobiety mogą odczuwać brak stabilizacji. Nie jest to jednak reguła, gdyż zdarza się, że to mężczyznom brak poczucia pewności. Do terapeutów coraz systematyczniej trafiają też pary homoseksualne, które borykają się z identycznymi problemami, co inne osoby w związkach. W ostatnich latach u terapeuty pojawiają się pary bez długiego stażu . Może być to rezultatem tego, iż środki masowego przekazu opisują wynaturzone, pełne pasji relacje , które nie wiedzą co to kłopoty i trudności. To wywołuje dużą presję na obecnych małżonkach czy partnerach i sprawia, że patrzą na swe relacje ze zbyt dużą dawką krytycyzmu i szukają dziury w całym. Poza tym współcześnie dużo pracujemy, żyjemy błyskawicznie i intensywnie, za mało ze sobą rozmawiamy i rozwijanie relacji z partnerem. Wygląda na to, że specjalistom od terapii par nie zabraknie klientów.

16.11.2016. 19:02