Home · psychoterapia · Do gabinetów psychologicznych chodzimy dzisiaj coraz częściej?

Do gabinetów psychologicznych chodzimy dzisiaj coraz częściej?

Generalna świadomość w aspekcie dylematów istoty psychologicznej nieprzerwanie się rozwija. Wizyty u psychologa nie są już tematem tabu, przyznaje się do nich co rusz więcej osób. Co więcej gabinet psychologiczny nie jest już wyłącznie odbierany przez pryzmat wielopłaszczyznowych i trudnych dylematów, które uściślają człowieka jako osobę, która może mieć duże problemy z dostosowaniem się do życia w społeczeństwie.

Teraz psycholog jest percypowany prędzej jako specjalista, do którego kierujemy się w sytuacjach, w których z trudem poradzić sobie osobiście i potrzebne jest pozyskanie wsparcia z zewnątrz, w szczególności w postaci rozmowy, która ma za cel rozjaśnić sprawę i sprecyzować optymalne metody rozwiązania powstałych przeciwności. Prócz tego, co kluczowe, swoje wydatnie zwiększył psycholog dziecięcy, który zogniskowany jest zwłaszcza na problemach wieku dziecięcego – kłopotach nie jedynie edukacyjnych, lecz w podobny sposób adaptacyjnych, wychowawczych, z rówieśnikami. Czy zatem to dobrze, że tak bardzo często odwiedzamy gabinety psychologów? Co do zasady tendencja faktycznie jest wzrostowa, ale nie powstaje to z większej liczby osób dostrzegających u siebie problemy umysłowe – fachowcy sygnalizują, że ich ilość jest stała.

Przede wszystkim motywem jest większa bezpośredniość oraz osłabienie wstydu połączonego z wizytami u psychologa, który kojarzony był wcześniej głównie pejoratywnie, w tym na równi z psychiatrą, a te dwa stanowiska raczej sporo się od siebie różnią. Wobec tego to, że do psychologów chodzimy systematyczniej, jest dobrym objawem – to wskaźnik, że rozpoczynamy traktować poważnie nie tylko swoje zdrowie fizyczne, chodząc do innych specjalności lekarzy, jednakże nadto swoją psychikę, która w podobny sposób wymaga w niektórych periodach życia fachowego biegłość. Jeśli w następstwie tego pojawiają się problemy, należałoby znaleźć rekomendowany gabinet psychologiczny, dzięki któremu będzie można uzyskać pomoc w sprawach takich jak depresje, stres, nerwice, kłopotliwe sytuacje życiowe wymagające podjęcia przyszłościowej decyzji bądź kłopoty z nałogami. W każdym z tych przypadków psycholog może wspomóc kompetentnie.

29.04.2015. 10:55